Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболу 1992-1993

З пляцоўкі Вікіпедыя.
Перайсці да: рух, знайсці
Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболу 1992-1993
2-і чэмпіянат Беларусі па футболу ў першай лізе
Чэмпіянат Беларусі 1992-1993 (№2).gif
Падрабязнасці чэмпіянату
Час правядзення 1 жніўня 1992 —
17 чэрвеня 1993
Колькасць удзельнікаў 17
      Гарады 13
Прызавыя месцы
Gold medal blank.svg Чэмпіён Дынама (Мінск) (2-і раз)
Silver medal blank.svg Другое месца КІМ (Віцебск)
Bronze medal blank.svg Трэцяе месца Беларусь (Мінск)
Статыстыка чэмпіянату
Наведвальнасць 631 040  (2 320 за гульню)
Згуляна матчаў 272
Забіта галоў 612  (2.25 за гульню)
Бамбардзір(ы) Сяргей Бараноўскі (Дынама Мн), Міраслаў Рамашчанка (Ведрыч, Дняпро)  (19 мячоў)
← 1992

Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболу 1992-1993 (2-і чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па футболу ў Першай лізе) — чэмпіянат па футболу сярод беларускіх каманд другой паловы 1992 — першай паловы 1993.

Упершыню чэмпіянат праходзіў па сістэме "восень-вясна". Як і ў папярэднім чэмпіянаце, чэмпіёнам стала мінскае «Дынама».

Змены ў параўнанні з папярэднім сезонам[правіць | правіць зыходнік]

Клубы, якія выйшлі ў Першую лігу з Другой лігі[правіць | правіць зыходнік]

Клубы, якія страцілі месца ў Першай лізе па выніках сезона 1992[правіць | правіць зыходнік]

Няма клубаў, якія апусціліся ў ніжэйшы дывізіён

Іншыя змены[правіць | правіць зыходнік]

  • ФК «СКБ-Лакаматыў» (Віцебск) перад пачаткам сезона быў перайменаваны ў «Лакаматыў»
  • ФК «Дынама-2» (Мінск) перад пачаткам сезона быў перайменаваны ў ФК «Беларусь»
  • ФК БелАЗ (Жодзіна) перад пачаткам другога круга быў перайменаваны ў «Тарпеда»
  • ФК «Металург» (Маладзечна) перад пачаткам другога круга быў перайменаваны ў ФК «Маладзечна»
  • ФК «Трактар» (Бабруйск) перад пачаткам другога круга быў перайменаваны ў «Фандак»
  • ФК «Хімік» (Гродна) перад пачаткам другога круга быў перайменаваны ў «Нёман»

Клубы-удзельнікі[правіць | правіць зыходнік]

Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболу 1992-1993 (Беларусь)
Геаграфія ўдзельнікаў сезона 1992-1993
Клуб Месца ў сезоне 1992 Горад Стадыён
Абутнік 12 Ліда «Гарадскі
Беларусь 21 у Другой лізе Мінск «Дынама»
Будаўнік 14 Старыя Дарогі «Будаўнік»
Ведрыч 08 Рэчыца «Цэнтральны
Гомсельмаш 16 Гомель «Цэнтральны»
Дняпро 022 Магілёў «Спартак»
Дынама Брэст 033 Брэст «Дынама»
Дынама Мінск 011 Мінск «Дынама»
КІМ 06 Віцебск «Дынама»
Лакаматыў 15 Віцебск «Дынама»
Маладзечна 09 Маладзечна «Гарадскі
Нёман 05 Гродна «Нёман»
Тарпеда Жодзіна 13 Жодзіна «Тарпеда»
Тарпеда Магілёў 07 Магілёў «Тарпеда»
Тарпеда Мінск 10 Мінск «Тарпеда»
Фандак 04 Бабруйск «Спартак»
Шахцёр 11 Салігорск «Будаўнік»

Прадстаўніцтва па рэгіёнах[правіць | правіць зыходнік]

У турніры прымалі ўдзел клубы з усіх абласцей краіны.

Рэгіён Колькасць камандаў Клубы
Сцяг Мінскай вобласці Мінская вобласць 4 Будаўнік, Маладзечна, Тарпеда (Жодзіна), Шахцёр
Сцяг Магілёўскай вобласці Магілёўская вобласць 3 Дняпро, Тарпеда (Магілёў), Фандак
Сцяг Мінска Мінск 3 Беларусь, Дынама (Мінск), Тарпеда (Мінск)
Сцяг Віцебскай вобласці Віцебская вобласць 2 КІМ, Лакаматыў
Сцяг Гомельскай вобласці Гомельская вобласць 2 Ведрыч, Гомсельмаш
Сцяг Гродзенскай вобласці Гродзенская вобласць 2 Абутнік, Нёман
Сцяг Брэсцкай вобласці Брэсцкая вобласць 1 Дынама (Брэст)

Турнірная табліца[правіць | правіць зыходнік]

Месца Каманда Г В Н П Галы ± А Заўвагі
1 Дынама (Мінск) 32 26 5 1 90  25 +65 57 Першы раунд Лігі Чэмпіёнаў 1993/94
2 КІМ (Віцебск) 32 18 11 3 55  21 +34 47
3 Беларусь (Мінск) 32 20 6 6 54  24 +30 46
4 Нёман (Гродна) 32 18 9 5 39  27 +12 45
5 Дняпро (Магілёў) 32 17 7 8 54  33 +21 41
6 Фандак (Бабруйск) 32 15 10 7 37  20 +17 40
7 Дынама (Брэст) 32 13 9 10 33  29 +4 35
8 Тарпеда (Магілёў) 32 10 13 9 35  30 +5 33
9 Тарпеда (Мінск) 32 10 10 12 29  33 −4 30
10 Гомсельмаш (Гомель) 32 9 8 15 23  40 −17 26
11 Шахцёр (Салігорск) 32 8 10 14 19  34 −15 26
12 Лакаматыў (Віцебск) 32 7 11 14 27  40 −13 25
13 Маладзечна 32 7 10 15 34  40 −6 24
14 Будаўнік (Старыя Дарогі) 32 7 9 16 21  42 −21 23
15 Ведрыч (Рэчыца) 32 7 7 18 30  61 −31 21
16 Абутнік (Ліда) 32 4 9 19 15  45 −30 17 Descento.svg Вылет у Другую лігу
17 Тарпеда (Жодзіна) 32 2 4 26 17  68 −51 8

Г — гульні, В — перамогі, Н — нічыі, П — паражэнні, Галы — забітыя і прапушчаныя галы, ± — розніца галоў, А — ачкі

Бамбардзіры[правіць | правіць зыходнік]

Месца Ігрок Клуб Галы
1 Сцяг Беларусі (1991-1995) Сяргей Бараноўскі Дынама (Мінск) 19
Сцяг Беларусі (1991-1995) Міраслаў Рамашчанка Ведрыч, Дняпро
3 Сцяг Беларусі (1991-1995) Андрэй Скорабагацька Дняпро 15
Сцяг Беларусі (1991-1995) Ігар Фралоў Трактар, КІМ
5 Сцяг Беларусі (1991-1995) Сяргей Куланін КІМ 14


Kpdf bookish.svg У гэтым артыкуле не прастаўленыя тэматычныя катэгорыі.
Вы можаце дапамагчы Вікіпедыі, стварыць або знайсці катэгорыі і дадаць іх.