Размовы:Мікалай Радзівіл Руды

З пляцоўкі Вікіпедыя
Jump to navigation Jump to search
Перанесена са старонкі Размовы з удзельнікам:Belarus2578

Добрий день! Ви скасували правки щодо народження Миколи Радзівіла Рудого - про місце народження та про матір. Народження Рудого в Несвіжі в комплексі з даними про матір Барбару Колу ніяк не стикується між собою. Несвіж був на той час власністю Кішок, там народився Микола Радзівіл Чорний в 1515 році. Перша дружина Радзівіла Геркулеса з роду Кішок померла в 1513 році, отже народження Рудого в 1512 від майбутньої на той час дружини з роду Кола в маєтку Кішок просто безглузде! Загальновідомо, що Рудий був на декілька років старшим за Чорного, тобто рік його народження 1512 не викликає багатьох запитань, тому або Рудий не народжувався в Несвіжі, або його мати не Барбара Кола, або ні те ні інше одночасно! В Українській версії сторінки є інформація про народженнія Рудого в Києві з посиланням на джерело, яке викликає в мене сумніви, тому що в 1512 році було багато бойових дій на теренах нинішньої України і знаходження матері Рудого на цих землях було б небезпечним. Повинно бути достовірне джерело інформації, в першу чергу про матір. Дякую.

Варта шукаць крыніцы, а не выдумляць абгрунтаванні самому. Напрыклад, крыніца mariusz.eu.pn дае маці Барбару Колу і месца нараджэння Кіеў (што на самой справе лагічна — бацька Рудога Радзівіл Геркулес быў у той час кіеўскім ваяводам). Калі ёсць крыніцы, якія даюць іншыя звесткі, то гэта можна пазначыць у артыкуле (напр. "Нясвіж (паводле іншых крыніц Кіеў)", пазначаючы крыніцы). Год нараджэння 1512 і дата смерці першай жонкі Кішчанкі 1513 насамрэч выглядаюць дзіўна, але калі крыніцы так кажуць, то варта так і пазначаць у артыкуле (дарэчы, mariusz.eu.pn дае дату смерці Кішчанкі "p. 1513", што значыць "да 1513" і здымае праблемы).--Artsiom91 (размовы) 09:29, 24 лістапада 2015 (MSK)
Перанесена са старонкі Размовы з удзельнікам:Artsiom91

Добрий день, шановний Artsiom91! Щодо джерел інформації про народження Рудого в Несвіжі - де обгрунтування того ща наразі вказане на сторінці "Мікалай Радзівіл Руды" в таблиці під портретом? Я ще не бачив жодного наукового джерела з інформацією про народження Рудого. Родинні дані Радзівилів з документів 18 сторіччя, які я бачив, містять достовірну інформацію лише про місце його смерті. Бібліографічні посилання у http://mariusz.eu.pn/genealogia/rody/radziwillowie.html йдуться взагалі про род Радзивилів, а такі питання не можна узагальнювати. Оскільки є багато запитань про сумісність даних, з наукової точки зору потрібно це вказати на сторінці разом з поясненням і чекати, поки хто-небудь не знайде поважне джерело підтвердження тієї чи іншої версії. Дякую.

Паважаны ‎RightHisory, згодзен з Вамі ў тым, што Нясвіж у якасці месца нараджэння выглядае сумніўна. Я пагляджу, што пішуць беларускія энцыклапедыі на гэты конт, і адлюструю ў артыкуле звесткі з розных крыніц. Калі маеце крыніцы на ўкраінскай мове на гэты конт, таксама можаце даць спасылку.--Artsiom91 (размовы) 16:36, 24 лістапада 2015 (MSK)
Паглядзеў, у энцыклапедыях "Вялікае княства Літоўскае" і "Беларуская Энцыклапедыя" месца нараджэння не пазначана, а маці пазначана Барбара Кола. Паколькі на адрознае ад Кіева месца нараджэння няма крыніц (на Вікідата яно ўзята з нямецкай вікі, дзе пададзена без крыніц, магчыма памылкова пераблыталі з Чорным), то пішу Кіеў у артыкуле са спасылкай на крыніцу. І Барбару Колу.--Artsiom91 (размовы) 19:50, 24 лістапада 2015 (MSK)