Кубак Беларусі па футболе 2001/2002

З пляцоўкі Вікіпедыя
Jump to navigation Jump to search
Кубак Беларусі па футболе 2001/2002
Падрабязнасці чэмпіянату
Час правядзення 15 жніўня 200126 мая 2002
Колькасць удзельнікаў 36
Прызавыя месцы
Gold medal blank.svg Чэмпіён Гомель (1-ы раз)
Silver medal blank.svg Другое месца БАТЭ (Барысаў)
Статыстыка чэмпіянату
Згуляна матчаў 41
← 2000/01
2002/03 →

Кубак Беларусі па футболе 2001/2002 — 11-ы розыгрыш Кубка Беларусі. Пераможцам Кубка ўпершыню стаў футбольны клуб «Гомель», які ў фінале перамог барысаўскі БАТЭ з лікам 2:0.

Каляндар[правіць | правіць зыходнік]

Раўнд Дата Колькасць матчаў Колькасць клубаў Новыя клубы
1/32 фінала 15 жніўня 2001 9 36 → 27 22
1/16 фінала 26 — 27 жніўня 2001 11 27 → 16 14
1/8 фінала 14 кастрычніка 2001 8 16 → 8 няма
Чвэрцьфіналы 25 красавіка — 2 мая 2002 8 8 → 4 няма
Паўфіналы 10 — 18 мая 2002 4 4 → 2 няма
Фінал 26 мая 2002 1 2 → 1 няма

1/32 фінала[правіць | правіць зыходнік]

На гэтай стадыі прынялі ўдзел 22 клубы:

Значная частка клубаў ніжэйшых ліг па розных прычынах адмовілася ад удзелу ў Кубку.

Клубы Другой лігі супрацьстаялі клубам Першай лігі. Па жараб'ёўцы 4 клубы Першай лігі аўтаматычна прайшлі ў наступны раўнд.

Гульні прайшлі 15 жніўня 2001.
Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матчу.

Дата Гаспадары Лік Госці
15 жніўня 2001 Лакаматыў (Мінск, Д3) 2:0 Нёман (Масты, Д2)
15 жніўня 2001 РВАР (Мінск, Д3) 0:1 Тарпеда (Жодзіна, Д2)
15 жніўня 2001 Верас (Нясвіж, Д3) 2:0 Свіслач (Асіповічы, Д2)
15 жніўня 2001 Смаргонь (Д3) 0:0 (4:2 пен.) Керамік (Бяроза, Д2)
15 жніўня 2001 СКАФ (Мінск, Д3) 2:0 Рагачоў (Д2)
15 жніўня 2001 Забудова (Чысць, Д3) 0:2 Граніт (Мікашэвічы, Д2)
15 жніўня 2001 Пінск-900 (Д3) 2:1 (д.ч.) Ліда (Д2)
15 жніўня 2001 Старыя Дарогі (Д3) 0:1 (д.ч.) Хімік (Светлагорск, Д2)
15 жніўня 2001 Баранавічы (Д3) +:- Орша (Д2)
-:+ Тарпеда-Кадзіна (Магілёў, Д2)
-:+ Зорка-ВА-БДУ (Мінск, Д2)
-:+ Камунальнік (Слонім, Д2)
-:+ Граніт (Мікашэвічы, Д2)

1/16 фінала[правіць | правіць зыходнік]

На гэтай стадыі прынялі ўдзел 27 клубаў:

Па жараб'ёўцы 5 клубаў Вышэйшай лігі аўтаматычна прайшлі ў наступны раўнд.

Гульні прайшлі 26 і 27 жніўня 2001.
Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матчу.

Дата Гаспадары Лік Госці
26 жніўня 2001 Тарпеда-Кадзіна (Магілёў, Д2) 2:3 Нафтан (Наваполацк)
26 жніўня 2001 Зорка-ВА-БДУ (Мінск, Д2) 0:1 Дняпро-Трансмаш (Магілёў)
26 жніўня 2001 Баранавічы (Д3) 1:0 Лакаматыў-96 (Віцебск)
26 жніўня 2001 Камунальнік (Слонім, Д2) 1:3 Ведрыч-97 (Рэчыца)
26 жніўня 2001 Граніт (Мікашэвічы, Д2) 1:2 Дынама (Брэст)
26 жніўня 2001 СКАФ (Мінск, Д3) 0:6 БАТЭ (Барысаў)
26 жніўня 2001 Смаргонь (Д3) 0:3 Тарпеда-МАЗ (Мінск)
26 жніўня 2001 Верас (Нясвіж, Д3) 1:3 Славія (Мазыр)
26 жніўня 2001 Хімік (Светлагорск, Д2) 2:1 Тарпеда (Жодзіна, Д2)
26 жніўня 2001 Пінск-900 (Д3) 1:2 (д.ч.) Лакаматыў (Мінск, Д3)
27 жніўня 2001 Дарыда (Ждановічы, Д2) 0:1 Шахцёр (Салігорск)
-:+ Дынама (Мінск)
-:+ Нёман-Бедкард (Гродна)
-:+ Маладзечна-2000
-:+ Гомель
-:+ Белшына (Бабруйск)

1/8 фінала[правіць | правіць зыходнік]

Гульні прайшлі 14 кастрычніка 2001.
Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матчу.

Дата Гаспадары Лік Госці
14 кастрычніка 2001 Шахцёр (Салігорск) 2:1 Нёман-Бедкард (Гродна)
14 кастрычніка 2001 Нафтан (Наваполацк) 0:1 (д.ч.) Дынама (Мінск)
14 кастрычніка 2001 Дняпро-Трансмаш (Магілёў) 0:1 Лакаматыў (Мінск, Д3)
14 кастрычніка 2001 Дынама (Брэст) 4:0 Баранавічы (Д3)
14 кастрычніка 2001 Славія (Мазыр) 2:1 (д.ч.) Ведрыч-97 (Рэчыца)
14 кастрычніка 2001 Тарпеда-МАЗ (Мінск) 1:2 БАТЭ (Барысаў)
14 кастрычніка 2001 Хімік (Светлагорск, Д2) 3:0 Белшына (Бабруйск)
14 кастрычніка 2001 Гомель 2:1 Маладзечна-2000

Чвэрцьфіналы[правіць | правіць зыходнік]

Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніках двух матчаў.

Першыя матчы[правіць | правіць зыходнік]

Першыя матчы прайшлі 25 красавіка 2002.

Дата Гаспадары Лік Госці
25 красавіка 2002 Хімік (Светлагорск, Д2) 1:1 БАТЭ (Барысаў)
25 красавіка 2002 Гомель 1:1 Дынама (Мінск)
25 красавіка 2002 Шахцёр (Салігорск) 0:0 Славія (Мазыр)
25 красавіка 2002 Лакаматыў (Мінск, Д2) 0:1 Дынама (Брэст)

Адказныя матчы[правіць | правіць зыходнік]

Адказныя матчы прайшлі 2 мая 2002.

Дата Гаспадары Лік Госці Сума
2 мая 2002 БАТЭ (Барысаў) 5:0 Хімік (Светлагорск, Д2) 6:1
2 мая 2002 Дынама (Мінск) 1:1 (2:3 пен.) Гомель 2:2 (2:3 пен.)
2 мая 2002 Славія (Мазыр) 1:1 Шахцёр (Салігорск) 1:1 (в.г. 0:1)
2 мая 2002 Дынама (Брэст) 4:1 Лакаматыў (Мінск, Д2) 5:1

Паўфіналы[правіць | правіць зыходнік]

Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніках двух матчаў.

Першыя матчы[правіць | правіць зыходнік]

Першыя матчы прайшлі 10 мая 2002.

Дата Гаспадары Лік Госці
10 мая 2002 Дынама (Брэст) 1:1 Гомель
10 мая 2002 Шахцёр (Салігорск) 0:2 БАТЭ (Барысаў)

Адказныя матчы[правіць | правіць зыходнік]

Адказныя матчы прайшлі 18 мая 2002.

Дата Гаспадары Лік Госці Сума
18 мая 2002 Гомель 1:0 Дынама (Брэст) 2:1
18 мая 2002 БАТЭ (Барысаў) 2:0 Шахцёр (Салігорск) 4:0

Фінал[правіць | правіць зыходнік]

Фінал 2002 года быў першым у гісторыі суверэнных беларускіх Кубкаў, што праходзіў не ў Мінску.

26 мая 2002 ФК Гомель 2:0 БАТЭ (Барысаў) Стадыён: Дынама,
Coat of Arms of Viciebsk, Belarus, 1597.png Віцебск
Гледачоў: 3600
Арбітр: Вадзім Жук (Мінск)
В. Барэль Гол на 59 хвіліне 59'
Дз. Карсакаў Гол на 62 хвіліне 62'


Пераможца Кубка Беларусі
2002

Гомель
Першы кубак

Спасылкі[правіць | правіць зыходнік]