Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2008

З пляцоўкі Вікіпедыя
Jump to navigation Jump to search
Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2008
18-ы чэмпіянат Беларусі па футболе ў першай лізе
Падрабязнасці чэмпіянату
Час правядзення 19 красавіка7 лістапада
Колькасць удзельнікаў 14
      Гарады 14
      Стадыёны 14
Прызавыя месцы
Gold medal blank.svg Чэмпіён Мінск (2-і раз)
Silver medal blank.svg Другое месца Хімік (Светлагорск)
Bronze medal blank.svg Трэцяе месца Белшына (Бабруйск)
Статыстыка чэмпіянату
Згуляна матчаў 182
Бамбардзір(ы) Сяргей Кошаль (Мінск)  (16 мячоў)
← 2007
2009 →

Першая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2008 (18-ы чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па футболе ў Першай лізе) — другі па парадку дывізіён (пасля Вышэйшай лігі) па футболе сярод беларускіх каманд 2008-га года.

У турніры прымала ўдзел 14 каманд, якія змагаліся за адзіную пуцёўку ў Вышэйшую лігу. Гэтаю пуцёўку ўпэўнена заваяваў футбольны клуб «Мінск» (другі раз у гісторыі клуба), які аформіў першае месца за тры туры да фінішу чэмпіянату.

Змены ў параўнанні з папярэднім сезонам[правіць | правіць зыходнік]

Клубы, якія выйшлі ў Першую лігу з Другой лігі[правіць | правіць зыходнік]

Клубы, якія выбылі з Вышэйшай лігі ў Першую лігу[правіць | правіць зыходнік]

Клубы, якія выйшлі ў Вышэйшую лігу з Першай лігі[правіць | правіць зыходнік]

Клубы, якія страцілі месца ў Першай лізе па выніках сезону 2007[правіць | правіць зыходнік]

Змена назваў клубаў[правіць | правіць зыходнік]

Клубы-удзельнікі[правіць | правіць зыходнік]

Геаграфія ўдзельнікаў сезону 2008
Клуб Месца ў сезоне 2007 Горад Стадыён
Баранавічы 09 Баранавічы «Лакаматыў»
Белшына 04 Бабруйск «Спартак»
Ведрыч-97 10 Рэчыца «Цэнтральны»
Верас 06 Нясвіж «Ураджай»
Дынама-Белкард 08 Гродна «Нёман»
Камунальнік 12 Слонім «Юнацтва»
Ліда 22 у другой лізе Ліда «Юнацтва»
Мінск -14 у вышэйшай лізе Мінск «Тарпеда»
ПМЦ 21 у другой лізе Паставы «ПМЦ
Полацк 11 Полацк «Спартак»
Славія-Мазыр 13 Мазыр «Юнацтва»
Спартак 23 у другой лізе Шклоў «Спартак»
Хваля 07 Пінск «Хваля»
Хімік 05 Светлагорск «Папернік»

Прадстаўніцтва па рэгіёнах[правіць | правіць зыходнік]

У турніры прымалі ўдзел клубы з усіх абласцей краіны.

Рэгіён Колькасць камандаў Клубы
Сцяг Гомельскай вобласці Гомельская вобласць 3 Ведрыч-97, Славія-Мазыр, Хімік
Сцяг Гродзенскай вобласці Гродзенская вобласць 3 Дынама-Белкард, Камунальнік, Ліда
Сцяг Брэсцкай вобласці Брэсцкая вобласць 2 Баранавічы, Хваля
Сцяг Віцебскай вобласці Віцебская вобласць 2 ПМЦ, Полацк
Сцяг Магілёўскай вобласці Магілёўская вобласць 2 Белшына, Спартак
Сцяг Мінскай вобласці Мінская вобласць 1 Верас
Сцяг Мінска Мінск 1 Мінск

Турнірная табліца[правіць | правіць зыходнік]

Месца Каманда Г В Н П Галы ± А Заўвагі
1 Мінск 26 23 2 1 72  11 +61 71 Flecha verde.png Выхад у Вышэйшую лігу
2 Хімік (Светлагорск) 26 18 3 5 42  23 +19 57
3 Белшына (Бабруйск) 26 15 4 7 34  21 +13 49
4 Хваля (Пінск) 26 15 3 8 39  25 +14 48
5 Верас (Нясвіж) 26 14 4 8 37  23 +14 46
6 Ведрыч-97 (Рэчыца) 26 12 3 11 39  34 +5 39
7 Дынама-Белкард (Гродна) 26 11 2 13 38  32 +6 35
8 Спартак (Шклоў) 26 8 6 12 28  37 −9 30
9 Баранавічы 26 7 5 14 24  40 −16 26
10 Камунальнік (Слонім) 26 6 7 13 21  36 −15 25
11 Ліда 26 6 7 13 24  45 −21 25
12 Полацк 26 6 5 15 20  36 −16 23
13 Славія-Мазыр 26 6 5 15 33  62 −29 23
14 ПМЦ (Паставы) 26 4 6 16 22  48 −26 18 Descento.svg Вылет у Другую лігу

Г — гульні, В — перамогі, Н — нічыі, П — паражэнні, Галы — забітыя і прапушчаныя галы, ± — розніца галоў, А — ачкі

Вынікі матчаў[правіць | правіць зыходнік]

Мін Хім Бел Хва Вер Вед ДынБ Спа Бар Кам Ліда Пол Сла ПМЦ
Мінск Soccerball shade.svg 1:0 0:1 1:0 1:0 2:0 2:1 6:0 5:1 3:0 4:0 4:0 5:1 2:2
Хімік 0:3 Soccerball shade.svg 2:0 1:0 2:1 3:0 2:1 1:1 2:0 0:0 2:0 3:0 2:0 2:1
Белшына 0:1 0:2 Soccerball shade.svg 2:3 1:0 0:2 2:0 2:1 3:1 2:0 2:3 0:0 1:1 1:0
Хваля 2:3 2:1 0:1 Soccerball shade.svg 1:3 1:0 1:2 2:2 5:2 1:0 2:0 1:0 2:0 6:0
Верас 0:1 2:0 1:0 2:0 Soccerball shade.svg 1:3 0:1 0:0 1:0 2:1 1:0 0:1 1:0 1:0
Ведрыч-97 0:1 2:3 1:2 0:1 1:1 Soccerball shade.svg 1:3 0:2 0:0 2:0 4:1 2:1 3:2 3:1
Дынама-Белкард 1:3 1:2 1:2 0:1 1:1 3:1 Soccerball shade.svg 1:2 1:2 2:1 1:3 1:3 7:0 1:0
Спартак 1:3 1:2 0:1 0:1 1:3 1:0 2:1 Soccerball shade.svg 0:2 1:2 3:3 0:1 3:1 1:1
Баранавічы 0:4 3:1 0:0 2:0 1:0 0:2 0:1 1:2 Soccerball shade.svg 0:1 1:2 0:1 1:1 2:0
Камунальнік 0:3 1:2 0:0 1:2 1:1 0:1 0:3 0:0 3:1 Soccerball shade.svg 1:1 2:1 1:3 1:0
Ліда 1:1 1:1 0:3 1:1 1:3 2:2 0:3 0:1 1:2 0:1 Soccerball shade.svg 1:0 1:2 0:0
Полацк 0:3 0:2 0:1 0:0 1:3 1:2 0:1 1:0 1:1 2:2 0:1 Soccerball shade.svg 3:1 1:2
Славія-Мазыр 0:4 1:2 0:4 1:2 3:6 1:5 1:0 2:0 1:1 2:2 0:1 3:2 Soccerball shade.svg 4:1
ПМЦ 0:6 1:2 2:3 0:2 1:3 1:2 0:0 0:3 2:0 1:0 4:0 0:0 2:2 Soccerball shade.svg

Заўвагі. 1. Пры роўнай колькасці ачкоў і перамог «Камунальнік» змешчаны ў турнірнай табліцы вышэй «Ліды», а «Полацк» — вышэй «Славіі-Мазыр» дзякуючы лепшым паказчыкам у асабістых сустрэчах гэтых камандаў. 2. У радках паказаны вынікі хатніх матчаў камандаў, у слупках — гасцявых.

Бамбардзіры[правіць | правіць зыходнік]

Месца Ігрок Клуб Галы
1 Сяргей Кошаль Мінск 16
2 Сяргей Забалоцкі Хімік 15
3 Дзмітрый Асіпенка Мінск 14
Дзмітрый Хлебасолаў Баранавічы
5 Анатоль Ціхончык Верас 13
6 Руслан Шукяловіч Белшына 12
7 Віктар Трацюк Мінск 10

Крыніца: football.by