Другая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2013

З пляцоўкі Вікіпедыя
Перайсці да: рух, знайсці
Другая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2013
23-і чэмпіянат Беларусі па футболе ў другой лізе
Падрабязнасці чэмпіянату
Час правядзення 4 мая10 лістапада
Колькасць удзельнікаў 13
      Гарады 11
      Стадыёны 13
Прызавыя месцы
Gold medal blank.svg Чэмпіён Гомельчыгунтранс (1-ы раз)
Silver medal blank.svg Другое месца Нёман (Масты)
Bronze medal blank.svg Трэцяе месца Зорка-БДУ (Мінск)
Статыстыка чэмпіянату
Наведвальнасць 55 138  (356 за гульню)
Згуляна матчаў 155
Забіта галоў 489  (3.15 за гульню)
Бамбардзір(ы) Ілья Федарэнка (Гомельчыгунтранс)  (23 мячы)
← 2012
2014 →

Другая ліга чэмпіянату Беларусі па футболе 2013 (23-і чэмпіянат Рэспублікі Беларусь па футболе ў Другой лізе) — трэці па рангу дывізіён (пасля Вышэйшай і Першай ліг) па футболе сярод беларускіх каманд 2013-га года.

У турніры прымалі ўдзел 13 каманд, якія разыгрывалі дзве пуцёўкі ў Першую лігу.

З самага пачатку турніру ўпэўненае лідарства захапіў клуб «Гомельчыгунтранс», які за 7 тураў да канца чэмпіянату забяспечыў выхад у дывізіён вышэй. За другое месца разгарнулася барацьба паміж мастоўскім «Нёманам» і мінскай «Зоркай-БДУ». Цягам першага круга на другім месцы ішлі мастаўчане, але шэраг няўдалых матчаў «Нёмана» у сярэдзіне другога круга дазволіў «Зорцы-БДУ» перагнаць канкурэнтаў. Але «Нёман» не здаваўся і атрымаў у канцы турніру 6 перамог запар (у тым ліку над «Гомельчыгунтрансам» 4:1 у 24-м туры — адзінае паражэнне гомельскага клуба). «Зорка-БДУ» ж у перадапошнім туры прайграла «Оршы» (0:1) і саступіла другі радок мастаўчанам, якія занялі другое месца і атрымалі пуцёўку ў Першую лігу.

Змены ў параўнанні з папярэднім сезонам[правіць | правіць зыходнік]

Клубы, якія выйшлі ў Першую лігу з Другой лігі[правіць | правіць зыходнік]

Клубы, якія выбылі з Першай лігі ў Другую лігу[правіць | правіць зыходнік]

Клубы, якія спынілі выступленні ў Другой лізе[правіць | правіць зыходнік]

Новыя клубы, якія заявіліся ў Другую лігу[правіць | правіць зыходнік]

Іншыя змены[правіць | правіць зыходнік]

Клубы-удзельнікі[правіць | правіць зыходнік]

Геаграфія ўдзельнікаў сезону 2013
Клуб Месца ў сезоне 2012 Горад Стадыён
АЛФ-2007 2- Мінск «БДАТУ
Асіповічы 18 Асіповічы «Юнацтва»
Баранавічы 13 Баранавічы «Лакаматыў»
Віцебск-2 19 Віцебск «ЦСК (штучнае поле)
Гомельчыгунтранс 04 Гомель «СДЮШАР-8 (штучнае поле)
Жлобін 10 Жлобін «Лакаматыў»
Зорка-БДУ 07 Мінск «РЦАП-БДУ
Кобрын 2- Кобрын «Юнацтва»
Лівадыя 14 Дзяржынск «Гарадскі
Маладзечна-2013 15 Маладзечна «Гарадскі
Нёман 11 Масты «Нёман»
Орша 17 Орша «ЦСК
Партызан-МТЗ 2- Мінск «Алімпійскі»

Прадстаўніцтва па рэгіёнах[правіць | правіць зыходнік]

У турніры прымалі ўдзел клубы з усіх абласцей краіны.

Рэгіён Колькасць камандаў Клубы
Сцяг Мінска Мінск 3 АЛФ-2007, Зорка-БДУ, Партызан-МТЗ
Сцяг Брэсцкай вобласці Брэсцкая вобласць 2 Баранавічы, Кобрын
Сцяг Віцебскай вобласці Віцебская вобласць 2 Віцебск-2, Орша
Сцяг Гомельскай вобласці Гомельская вобласць 2 Гомельчыгунтранс, Жлобін
Сцяг Мінскай вобласці Мінская вобласць 2 Маладзечна-2013, Лівадыя
Сцяг Гродзенскай вобласці Гродзенская вобласць 1 Нёман
Сцяг Магілёўскай вобласці Магілёўская вобласць 1 Асіповічы

Турнірная табліца[правіць | правіць зыходнік]

Месца Каманда Г В Н П Галы ± А Заўвагі
1 Гомельчыгунтранс (Гомель) 24 20 3 1 60  17 +43 63 Flecha verde.png Выхад у Першую лігу
2 Нёман (Масты) 24 15 6 3 64  29 +35 51
3 Зорка-БДУ (Мінск) 24 14 7 3 45  16 +29 49
4 Жлобін 24 13 2 9 47  48 −1 41
5 Баранавічы 24 11 3 10 37  33 +4 36
6 Орша 24 10 5 9 41  25 +16 35
7 Кобрын 24 11 2 11 41  42 −1 35
8 Лівадыя (Дзяржынск) 24 6 8 10 25  44 −19 26
9 Асіповічы 24 5 8 11 28  35 −7 23
10 Маладзечна-2013 24 6 4 14 32  51 −19 22
11 Партызан-МТЗ (Мінск) 24 5 7 12 26  46 −20 22
12 АЛФ-2007 (Мінск) 24 4 8 12 24  41 −17 20
13 Віцебск-2 24 2 5 17 22  65 −43 11

Г — гульні, В — перамогі, Н — нічыі, П — паражэнні, Галы — забітыя і прапушчаныя галы, ± — розніца галоў, А — ачкі

Вынікі матчаў[правіць | правіць зыходнік]

ГЧТ Нём БДУ Жло Бар Орша Коб Лів Асі Мал МТЗ АЛФ В-2
Гомельчыгунтранс Soccerball shade.svg 2:2 1:0 6:1 2:1 2:1 3:1 5:0 3:0 1:0 2:0 3:2 7:0
Нёман 4:1 Soccerball shade.svg 2:2 3:1 1:0 0:3 4:0 7:1 4:0 3:0 3:1 2:1 6:1
Зорка-БДУ 1:2 1:1 Soccerball shade.svg 1:1 2:1 2:0 1:0 0:0 1:1 2:0 2:0 1:0 3:1
Жлобін 0:2 3:2 1:5 Soccerball shade.svg 3:0 3:2 4:3 2:1 3:1 3:2 3:0 0:1 3:1
Баранавічы 0:1 2:2 0:2 2:1 Soccerball shade.svg 1:0 4:1 0:1 0:0 1:3 0:0 4:1 2:1
Орша 0:1 0:1 1:0 3:1 1:2 Soccerball shade.svg 5:1 5:0 0:1 2:1 1:1 0:0 4:1
Кобрын 1:4 4:1 0:2 3:4 2:0 1:1 Soccerball shade.svg 1:1 1:3 3:0 1:0 4:0 5:0
Лівадыя 0:2 1:2 0:3 1:1 2:0 1:1 0:1 Soccerball shade.svg 2:2 2:1 1:1 3:1 2:0
Асіповічы 0:1 1:3 0:0 4:0 1:2 0:1 0:1 2:2 Soccerball shade.svg 0:0 1:1 1:1 1:2
Маладзечна-2013 0:2 1:4 3:3 0:2 4:6 1:5 1:0 3:0 1:4 Soccerball shade.svg 1:1 2:2 2:1
Партызан-МТЗ 1:5 3:7 0:2 0:3* 1:3 1:0 2:3 2:1 3:2 0:1 Soccerball shade.svg 1:1 2:2
АЛФ-2007 1:1 0:0 1:3 3:1 1:3 2:2 1:2 0:1 1:0 1:3 1:4 Soccerball shade.svg 2:0
Віцебск-2 1:1 0:0 0:6 2:3 0:3 1:3 1:2 2:2 2:3 3:2 0:1 0:0 Soccerball shade.svg

Заўвагі. 1. Пры роўнай колькасці ачкоў «Орша» змешчана ў турнірнай табліцы вышэй за «Кобрын», а «Маладзечна-2013» вышэй за «Партызан-МТЗ» дзякуючы перавазе ў асабістых сустрэчах.
2. У матчы «Партызан-МТЗ» — «Жлобін» гаспадарам залічана тэхнічнае паражэнне (0:3).
3. У радках паказаны вынікі хатніх матчаў камандаў, у слупках — гасцявых.

Крыніца: football.by

Спасылкі[правіць | правіць зыходнік]