ФК Гомель

З пляцоўкі Вікіпедыя
Jump to navigation Jump to search
Гомель
Лагатып
Поўная назва ТАА «Футбольны клуб "Гомель"»
Заснаваны 1959
Горад Гомель, Беларусь
Стадыён «Цэнтральны»
Умяшчальнасць: 14307
Дырэктар Віталь Кушнер
Галоўны трэнер Аляксей Мяркулаў
Чэмпіянат Вышэйшая ліга
2018 12 месца
Сайт Афіцыйны сайт
Форма
Асноўная
форма
Форма
Гасцявая
форма

«Гомель»беларускі футбольны клуб з горада Гомель, заснаваны ў 1959. Чэмпіён Беларусі (2003). У цяперашні час выступае ў Вышэйшай лізе чэмпіянату Беларусі. Хатнія матчы праводзіць на стадыёне «Цэнтральны» ў Гомелі.

Адрас клуба: 246050, Гомель, плошча Паўстання, 1.

Гісторыя клуба[правіць | правіць зыходнік]

Хатнія гульні гомельскіх каманд праходзілі на стадыёне «Лакаматыў» і «Цэнтральны» (раней стадыён «Гомсельмаш»).

Удзельнічаў у чэмпіянаце СССР па футболе ў Другой лізе.

З 1992 па 2009 гуляў у Вышэйшай лізе Рэспублікі Беларусь (акрамя 19951997). Па выніках сезону 2009 клуб пакінуў Вышэйшую лігу. У сезоне 2010 стаў пераможцам чэмпіянату Першай лігі і за 7 тураў да завяршэння чэмпіянату заваяваў права гуляць у Вышэйшай лізе чэмпіянату Беларусі па футболе.

У сезоне 2015 з-за фінансавых праблем «Гомель» пакінулі асноўныя футбалісты, за клуб сталі выступаць у асноўным маладыя ўласныя выхаванцы. Пасля неблагога старту вынікі каманды неўзабаве пагоршыліся — яна хутка апынулася ў ніжняй частцы табліцы, а ўвосень увогуле адкацілася на апошняе месца, адкуль не здолела выбрацца. У выніку «Гомель» вылецеў у Першую лігу, але ў сезоне 2016 атрымаў перамогу ў другім дывізіёне і вярнуўся ў эліту.

Ранейшыя назвы[правіць | правіць зыходнік]

Дасягненні[правіць | правіць зыходнік]

Чэмпіянаты СССР[правіць | правіць зыходнік]

19591991: Другая ліга (клас "Б", клас "А").
Найлепшае дасягненне:

  • 1963 — 18-е месца 2-й падгрупы класа "А" (38-я каманда СССР),
  • 1967 — 7-е месца 1-й падгрупы 2-й групы класа "А" (38—40-я каманда СССР).

Кубкі СССР[правіць | правіць зыходнік]

  • Найлепшае дасягненне: 1962, 1963 — выхад у 1/16 фіналу.

Чэмпіянаты Беларусі[правіць | правіць зыходнік]

Кубкі Беларусі[правіць | правіць зыходнік]

Суперкубкі Беларусі[правіць | правіць зыходнік]

Неафіцыйныя турніры[правіць | правіць зыходнік]

Цяперашні склад[правіць | правіць зыходнік]

Станам на люты 2019 года, згодна з афіцыйным сайтам клуба[1].

Пазіцыя Імя Год нараджэння
1 Сцяг Беларусі Бр Дзмітрый Дудар 1991
87 Сцяг Беларусі Бр Алег Кавалёў 1987
5 Сцяг Беларусі Аб Руслан Юдзянкоў Капітан каманды Траўма 1987
8 Сцяг Канады Аб Мілаван Капар 1991
15 Сцяг Беларусі Аб Ягор Траякоў 1995
25 Сцяг Беларусі Аб Дзмітрый Ігнаценка 1995
78 Сцяг Украіны Аб Бадры Акубардыя 1993
Сцяг Расіі Аб Ілья Гульцяеў 1988
Сцяг Беларусі Аб Цярэнцій Луцэвіч 1991
Пазіцыя Імя Год нараджэння
21 Сцяг Украіны ПА Дзмітрый Цярэшчанка 1987
22 Сцяг Беларусі ПА Антон Шрамчанка 1993
33 Сцяг Беларусі ПА Ігар Ражкоў 1981
91 Сцяг Беларусі ПА Іван Жосткін 1991
Сцяг Украіны ПА Віталь Квашук 1993
Сцяг Украіны ПА Яўген Смірноў 1993
10 Сцяг Бразіліі Нап Нівалду 1988
17 Сцяг Беларусі Нап Аляксей Цяслюк 1994
Сцяг Беларусі Нап Дзмітрый Халімончыкаў 1998

Рэзервовы склад[правіць | правіць зыходнік]

Пазіцыя Імя Год нараджэння
Сцяг Беларусі Бр Дзяніс Гулін 1999
Сцяг Беларусі Бр Кірыл Котаў 1999
Сцяг Беларусі Бр Андрэй Шкваркоў 2000
3 Сцяг Беларусі Аб Дзмітрый Дзенісенка 2001
Сцяг Беларусі Аб Максім Барсукоў 1999
Сцяг Беларусі Аб Павел Каешка 1999
Сцяг Беларусі Аб Валерый Кружылін 1999
Сцяг Беларусі Аб Аляксей Ксянзоў 2000
Сцяг Беларусі Аб Ратмір Кянжэеў 1999
Сцяг Беларусі Аб Уладзіслаў Самусеў 2001
Сцяг Беларусі Аб Максім Сідарэнка 2000
Сцяг Беларусі Аб Сяргей Сотнікаў 2001
Сцяг Беларусі Аб Ілья Цырульнікаў 1999
Сцяг Беларусі Аб Кірыл Шаўчэнка 2002
Сцяг Беларусі ПА Ягор Барсукоў 2000
Пазіцыя Імя Год нараджэння
Сцяг Беларусі ПА Уладзіслаў Браднёў 2000
Сцяг Беларусі ПА Мікіта Галуза 1999
Сцяг Беларусі ПА Андрэй Гурскі 1999
Сцяг Беларусі ПА Раман Данілкоў 2000
Сцяг Беларусі ПА Уладзіслаў Драпеза 2001
Сцяг Беларусі ПА Уладзіслаў Кавалевіч 2000
Сцяг Беларусі ПА Аляксандр Корань 2000
Сцяг Беларусі ПА Павел Трафімчук 2001
Сцяг Беларусі ПА Мікіта Царэнка 2002
25 Сцяг Беларусі Нап Пётр Згурскі 2001
Сцяг Беларусі Нап Андрэй Антанюк 1995
Сцяг Беларусі Нап Ягор Забродскі 2000
Сцяг Беларусі Нап Аляксандр Клімец 1999
Сцяг Беларусі Нап Даніла Крухтанаў 2000
Сцяг Беларусі Нап Юрый Музычэнка 2000

Трансферы[правіць | правіць зыходнік]

Зіма 2018—2019[правіць | правіць зыходнік]

Прыйшлі ў клуб[правіць | правіць зыходнік]

Дата Пазіцыя Ігрок Папярэдні клуб
06.12.2018[2] Аб Сцяг Беларусі Дзмітрый Ігнаценка1 Сцяг Беларусі Белшына
06.12.2018[2] Нап Сцяг Беларусі Андрэй Антанюк1 Сцяг Беларусі ЮАС
06.12.2018[2] Нап Сцяг Беларусі Дзмітрый Халімончыкаў1 Сцяг Беларусі Хімік
06.12.2018[2] Нап Сцяг Беларусі Аляксей Цяслюк1 Сцяг Беларусі Смалявічы
24.01.2019[3] Аб Сцяг Беларусі Цярэнцій Луцэвіч Сцяг Беларусі Смалявічы
25.01.2019[4] ПА Сцяг Украіны Віталь Квашук Сцяг Азербайджана Сабах
01.02.2019[5] Нар Сцяг Бразіліі Нівалду Сцяг Беларусі Дынама-Брэст
06.02.2019[6] ПА Сцяг Украіны Яўген Смірноў Сцяг Украіны Чарнаморац
14.02.2019[7] Аб Сцяг Расіі Ілья Гульцяеў Сцяг Арменіі Бананц

1 З арэнды

Пакінулі клуб[правіць | правіць зыходнік]

Дата Пазіцыя Ігрок Новы клуб
13.12.2018[8] Аб Сцяг Беларусі Алег Чмырыкаў1 Сцяг Беларусі Слуцк
03.01.2019[9] Аб Сцяг Ганы Гідэон Баа Сцяг Фінляндыі Хонка
03.01.2019[9] Аб Сцяг Кот-д'Івуара Аксель Конан
03.01.2019[9] ПА Сцяг Расіі Максім Андрэеў
03.01.2019[9] ПА Сцяг Украіны Аляксандр Бацішчаў Сцяг Беларусі Тарпеда (Мінск)
03.01.2019[9] ПА Сцяг Украіны Сяргей Шапавал Сцяг Ганконга Лі Ман
03.01.2019[9] Нап Сцяг Кот-д'Івуара Ласіна Дао
03.01.2019[9] Нап Сцяг Кот-д'Івуара Вільфрыд Еза Сцяг Арменіі Арцах
03.01.2019[9] Нап Сцяг Беларусі Аляксандр Янчанка
09.01.2019[10] ПА Сцяг Беларусі Максім Васпукоў Сцяг Беларусі Лакаматыў
12.01.2019[11] Нап Сцяг Беларусі Раман Волкаў Сцяг Беларусі Гарадзея
14.01.2019[12] ПА Сцяг Беларусі Андрэй Штыгель

1 Раней — у магілёўскім «Дняпро» ў арэндзе

Трэнеры[правіць | правіць зыходнік]

Усе трэнеры гомельскіх каманд у чэмпіянатах СССР і Рэспублікі Беларусь:

  • Павел Баранаў (1959)
  • Глеб Рабікаў (19601961)
  • Вадзім Радзішэўскі (1962 — ліпень 1963)
  • Сяргей Каршуноў (1963, з ліпеня)
  • Васіль Ярмілаў (19641965)
  • Аляксандр Загрэцкі (1966)
  • Уладзімір Ерамееў (19671968)
  • Віктар Караткевіч (19691970)
  • Леанард Адамаў (19711972)
  • Леанід Ерахавец (1973, па ліпень)
  • Яўген Глямбоцкі (ліпень 19731974)
  • Віктар Караткевіч (1975 — ліпень 1977)
  • Аляксандр Чырымысін (ліпень 19771980)
  • Казімір Шыманскі (19811983)
  • Мікалай Кісялёў (1984)

Клубныя рэкорды[правіць | правіць зыходнік]

  • Найбольшая колькасць матчаў у чэмпіянатах Беларусі (Вышэйшая і Першая лігі) — Віктар Барэль (212).
  • Найбольшая колькасць матчаў у чэмпіянатах Вышэйшай лігі (Д1) — Генадзь Блізнюк (210).
  • Найлепшы бамбардзір у чэмпіянатах Беларусі (Вышэйшая і Першая лігі) — Віктар Барэль (72).
  • Найлепшы бамбардзір у чэмпіянатах Вышэйшай лігі (Д1) — Генадзь Блізнюк (66).
  • Найлепшы бамбардзір за адзін сезон Першай лігі (Д2) — Дзмітрый Платонаў (25, 2010 год).
  • Найлепшы бамбардзір за адзін сезон Вышэйшай лігі (Д1) — Раман Васілюк (24, 2007 год).
  • Самы карысны ў чэмпіянатах Беларусі (Вышэйшая і Першая лігі) па сістэме "гол+пас" — Андрэй Юсіпец (97, 66+31).
  • Самы карысны ў чэмпіянатах Вышэйшай лігі (Д1) па сістэме "гол+пас" — Генадзь Блізнюк (95, 66+29).
  • Самы карысны ў адным чэмпіянаце Беларусі Першай лігі (Д2) па сістэме "гол+пас" — Андрэй Юсіпец (32, 18+14, 1997 год).
  • Самы карысны ў адным чэмпіянаце Вышэйшай лігі (Д1) па сістэме "гол+пас" — Раман Васілюк (36, 24+12, 2007 год).

Рэкорды чэмпіянатаў Беларусі[правіць | правіць зыходнік]

  • Усталяваныя «Гомелем» у сезоне 2003 года:
    • 12 прапушчаных мячоў за сезон (рэкорд краіны для двухкругавых чэмпіянатаў).
    • 21 гульня ў адным сезоне на "нуль".
    • 11 гульняў запар з пачатку чэмпіянату на "нуль" (рэкорд краіны для двухкругавых чэмпіянатаў).
  • 25 перамог запар у чэмпіянатах першай лігі (1997, 2010).
  • 27 перамог (90%) у чэмпіянатах першай лігі (2010).

Статыстыка выступленняў[правіць | правіць зыходнік]

Чэмпіянат і Кубак Беларусі[правіць | правіць зыходнік]

Сезон Ліга М Г В Н П Галы Ачкі Кубак Заўвагі
1992 Першая (Д1) 16 15 1 3 11 5–32 5 1/8 фіналу
1992–93 Першая (Д1) 10 32 9 8 15 23–40 26 1/8 фіналу
1993–94 Першая (Д1) 15 30 7 5 18 36–47 19 1/8 фіналу
1994–95 Першая (Д1) 15 30 6 6 18 26–59 18 1/16 фіналу Descento.svg Вылет у Другую лігу
1995 Другая (Д2) 9 14 5 2 7 19–17 12 Чвэрцьфінал
1996 Другая (Д2) 4 24 11 9 4 42–19 42 1/16 фіналу
1997 Другая (Д2) 1 30 27 1 2 83–9 82 1/16 фіналу Flecha verde.png Выхад у Першую лігу
1998 Вышэйшая (Д1) 5 28 12 9 7 36–30 45 Чвэрцьфінал Змена назваў ліг
1999 Вышэйшая (Д1) 3 30 19 6 5 57–28 63 Паўфінал
2000 Вышэйшая (Д1) 6 30 17 2 11 50–41 53 Чвэрцьфінал
2001 Вышэйшая (Д1) 6 26 13 5 8 36–24 44 Пераможца
2002 Вышэйшая (Д1) 6 26 13 4 9 46–33 43 Паўфінал
2003 Вышэйшая (Д1) 1 30 23 5 2 56–12 74 Фіналіст
2004 Вышэйшая (Д1) 5 30 13 7 10 42–41 46 Чвэрцьфінал
2005 Вышэйшая (Д1) 7 26 12 3 11 34–32 39 Паўфінал
2006 Вышэйшая (Д1) 5 26 12 6 8 33–32 42 1/8 фіналу
2007 Вышэйшая (Д1) 2 26 12 8 6 49–28 44 Чвэрцьфінал
2008 Вышэйшая (Д1) 11 30 9 6 15 35–47 33 Чвэрцьфінал
2009 Вышэйшая (Д1) 12 26 8 5 13 31–48 29 1/8 фіналу Descento.svg Вылет у Першую лігу
2010 Першая (Д2) 1 30 27 1 2 80–16 82 Пераможца Flecha verde.png Выхад у Вышэйшую лігу
2011 Вышэйшая (Д1) 3 33 13 15 5 36–24 54 Паўфінал
2012 Вышэйшая (Д1) 4 30 14 8 8 39–24 50 Чвэрцьфінал
2013 Вышэйшая (Д1) 6 32 11 7 14 34–40 40 Чвэрцьфінал
2014 Вышэйшая (Д1) 6 32 10 8 14 29–41 38 1/8 фіналу
2015 Вышэйшая (Д1) 14 26 5 3 18 22–41 18 1/8 фіналу Descento.svg Вылет у Першую лігу
2016 Першая (Д2) 1 26 19 6 1 48–11 63 1/16 фіналу Flecha verde.png Выхад у Вышэйшую лігу
2017 Вышэйшая (Д1) 10 30 9 8 13 24–25 35 1/8 фіналу
2018 Вышэйшая (Д1) 12 30 7 7 16 16–36 28 1/8 фіналу

Міжнародныя кубкі[правіць | правіць зыходнік]

Кубак І В Н П М
Ліга чэмпіёнаў 2 1 0 1 1—2
Ліга Еўропы 16 5 1 10 21—25
Кубак Інтэртота 4 1 1 2 3—7
Усяго 22 7 2 13 25—34
Сезон Спаборніцтва Раўнд Клуб Хатні У гасцях Вынік
1999 Кубак Інтэртота 1 раўнд Сцяг Чэхіі Градзец-Кралавэ
1:0
0:1
1:1(3:1 п.п.)
2 раўнд Сцяг Швецыі Хамарбю (Стакгольм)
2:2
0:4
2:6
2000/01 Кубак УЕФА Квал. раўнд Сцяг Швецыі АІК (Стакгольм)
0:2
0:1
0:3
2002/03 Кубак УЕФА Квал. раўнд Сцяг Фінляндыі ХІК (Хельсінкі)
1:0
4:0
5:0
1 раўнд Сцяг Германіі Шальке 04
1:4
0:4
1:8
2004/05 Ліга чэмпіёнаў УЕФА 1 кв. раўнд Сцяг Албаніі Тырана
0:2
1:0
1:2
2008/09 Кубак УЕФА 1 кв. раўнд Сцяг Польшчы Легія (Варшава)
0:0
1:4
1:4
2011/12 Ліга Еўропы 3 кв. раўнд Сцяг Турцыі Бурсаспор
1:3
1:2
2:5
2012/13 Ліга Еўропы 1 кв. раўнд Сцяг Фарэрскіх астравоў Вікінгур
4:0
6:0
10:0
2 кв. раўнд Сцяг Рэспублікі Македоніі Рэнова
0:1
2:0
2:1
3 кв. раўнд Сцяг Англіі Ліверпул
0:1
0:3
0:4

Неафіцыйныя турніры[правіць | правіць зыходнік]

Сезон Спаборніцтва Раўнд Клуб Вынік
2004 Кубак чэмпіёнаў Садружнасці Група А Сцяг Расіі ЦСКА (Масква)
2:2
Група А Сцяг Таджыкістана Рэгаз-ТадАЗ
2:1
Група А Сцяг Узбекістана Пахтакор
2:2
1/4 фінала Сцяг Грузіі Дынама (Тбілісі)
1:4

Вядомыя ігракі[правіць | правіць зыходнік]

Наступныя ігракі «Гомеля» выклікаліся ў нацыянальныя зборныя сваіх краін. Тлустым пазначаны ігракі, якія выклікаліся ў зборную падчас выступаў за «Гомель».

Спасылкі[правіць | правіць зыходнік]

Зноскі