ФК Гомель

З пляцоўкі Вікіпедыя
Jump to navigation Jump to search
Гомель
Лагатып
Поўная назва ТАА «Футбольны клуб "Гомель"»
Заснаваны 1959
Горад Гомель, Беларусь
Стадыён «Цэнтральны»
Умяшчальнасць: 14307
Дырэктар Віталь Кушнер
Галоўны трэнер Аляксандр Кульчы (в.а.)
Чэмпіянат Вышэйшая ліга
2018 12 месца
Сайт Афіцыйны сайт
Форма
Асноўная
форма
Форма
Гасцявая
форма

«Гомель»беларускі футбольны клуб з горада Гомель, заснаваны ў 1959. Чэмпіён Беларусі (2003). У цяперашні час выступае ў Вышэйшай лізе чэмпіянату Беларусі. Хатнія матчы праводзіць на стадыёне «Цэнтральны» ў Гомелі.

Адрас клуба: 246050, Гомель, плошча Паўстання, 1.

Гісторыя клуба[правіць | правіць зыходнік]

Хатнія гульні гомельскіх каманд праходзілі на стадыёне «Лакаматыў» і «Цэнтральны» (раней стадыён «Гомсельмаш»).

Удзельнічаў у чэмпіянаце СССР па футболе ў Другой лізе.

З 1992 па 2009 гуляў у Вышэйшай лізе Рэспублікі Беларусь (акрамя 19951997). Па выніках сезона 2009 клуб пакінуў Вышэйшую лігу. У сезоне 2010 стаў пераможцам чэмпіянату Першай лігі і за 7 тураў да завяршэння чэмпіянату заваяваў права гуляць у Вышэйшай лізе чэмпіянату Беларусі па футболе.

У сезоне 2015 з-за фінансавых праблем «Гомель» пакінулі асноўныя футбалісты, за клуб сталі выступаць у асноўным маладыя ўласныя выхаванцы. Пасля неблагога старту вынікі каманды неўзабаве пагоршыліся — яна хутка апынулася ў ніжняй частцы табліцы, а ўвосень увогуле адкацілася на апошняе месца, адкуль не здолела выбрацца. У выніку «Гомель» вылецеў у Першую лігу, але ў сезоне 2016 атрымаў перамогу ў другім дывізіёне і вярнуўся ў эліту.

Ранейшыя назвы[правіць | правіць зыходнік]

Дасягненні[правіць | правіць зыходнік]

Чэмпіянаты СССР[правіць | правіць зыходнік]

19591991: Другая ліга (клас "Б", клас "А").
Найлепшае дасягненне:

  • 1963 — 18-е месца 2-й падгрупы класа "А" (38-я каманда СССР),
  • 1967 — 7-е месца 1-й падгрупы 2-й групы класа "А" (38—40-я каманда СССР).

Кубкі СССР[правіць | правіць зыходнік]

  • Найлепшае дасягненне: 1962, 1963 — выхад у 1/16 фіналу.

Чэмпіянаты Беларусі[правіць | правіць зыходнік]

Кубкі Беларусі[правіць | правіць зыходнік]

Суперкубкі Беларусі[правіць | правіць зыходнік]

Неафіцыйныя турніры[правіць | правіць зыходнік]

Цяперашні склад[правіць | правіць зыходнік]

Станам на кастрычнік 2019 года, згодна з афіцыйным сайтам клуба[1].

Пазіцыя Імя Год нараджэння
51 Расія Бр Дзяніс Каўлінаў 1995
87 Беларусь Бр Алег Кавалёў 1987
2 Расія Аб Андрэй Іваноў 1994
3 Беларусь Аб Дзмітрый Ігнаценка 1995
4 Расія Аб Андрэй Васільеў 1992
5 Беларусь Аб Руслан Юдзянкоў Капітан каманды 1987
13 Расія Аб Ілья Гульцяеў 1988
14 Беларусь Аб Цярэнцій Луцэвіч 1991
20 Беларусь Аб Арцём Сокал 1994
78 Украіна Аб Бадры Акубардыя 1993
7 Украіна ПА Віталь Квашук Траўма 1993
Пазіцыя Імя Год нараджэння
8 Расія ПА Дзмітрый Маляка 1990
9 Расія ПА Эдуард Суханаў 1991
12 Беларусь ПА Яўген Мілеўскі 1995
17 Беларусь ПА Сяргей Глябко 1992
21 Украіна ПА Дзмітрый Цярэшчанка 1987
22 Беларусь ПА Антон Шрамчанка 1993
77 Украіна ПА Яўген Смірноў Траўма 1993
91 Беларусь ПА Іван Жосткін 1991
10 Бразілія Нап Нівалду 1988
27 Беларусь Нап Павел Кляньё 1999
88 Расія Нап Руслан Болаў 1994

Рэзервовы склад[правіць | правіць зыходнік]

Пазіцыя Імя Год нараджэння
1 Беларусь Бр Андрэй Шкваркоў 2000
Беларусь Бр Дзяніс Гулін 1999
Беларусь Бр Цімафей Навінскі 2002
Беларусь Бр Арцём Паўлюк 2002
15 Беларусь Аб Кірыл Шаўчэнка 2002
Беларусь Аб Аляксандр Анісковіч 2001
Беларусь Аб Ягор Афанасьеў 2001
Беларусь Аб Максім Барсукоў 2001
Беларусь Аб Дзмітрый Дзенісенка 2001
Беларусь Аб Ягор Забродскі 2000
Беларусь Аб Аляксей Ксянзоў 2000
Беларусь Аб Максім Сідарэнка 2000
Беларусь Аб Мікіта Тарбякоў 2002
99 Беларусь ПА Павел Трафімчук 2001
Пазіцыя Імя Год нараджэння
Беларусь ПА Даніла Афанасьеў 2002
Беларусь ПА Ягор Барсукоў 2000
Беларусь ПА Раман Данілкоў 2000
Беларусь ПА Уладзіслаў Драпеза 2001
Беларусь ПА Уладзіслаў Кавалевіч 2000
Беларусь ПА Даніла Крухтанаў 2000
Беларусь ПА Павел Ляцяга 2002
Беларусь ПА Сяргей Сотнікаў 2001
Расія ПА Дзмітрый Хіжняк 1997
Беларусь ПА Мікіта Царэнка 2002
Беларусь Нап Андрэй Антанюк 1995
Беларусь Нап Мікіта Галуза 2001
Беларусь Нап Кірыл Лямешка 2002
Беларусь Нап Ілья Чарняк 2002

Трансферы[правіць | правіць зыходнік]

Зіма 2018—2019[правіць | правіць зыходнік]

Прыйшлі ў клуб[правіць | правіць зыходнік]

Дата Пазіцыя Ігрок Папярэдні клуб
06.12.2018[2] Аб Беларусь Дзмітрый Ігнаценка1 Беларусь Белшына
06.12.2018[2] Нап Беларусь Андрэй Антанюк1 Беларусь ЮАС
06.12.2018[2] Нап Беларусь Дзмітрый Халімончыкаў1 Беларусь Хімік
24.01.2019[3] Аб Беларусь Цярэнцій Луцэвіч Беларусь Смалявічы
25.01.2019[4] ПА Украіна Віталь Квашук Азербайджан Сабах
01.02.2019[5] Нар Бразілія Нівалду Беларусь Дынама-Брэст
06.02.2019[6] ПА Украіна Яўген Смірноў Украіна Чарнаморац
14.02.2019[7] Аб Расія Ілья Гульцяеў Арменія Бананц
26.02.2019[8] Нап Расія Бені Юнаеў свабодны агент
09.03.2019[9] Аб Расія Гурам Тэтрашвілі Расія Анжы
17.03.2019[10] Нап Расія Руслан Болаў Расія Хімкі
26.03.2019[11] ПА Беларусь Яўген Мілеўскі Беларусь Спадарожнік
28.03.2019[12] Аб Беларусь Арцём Сокал Беларусь Тарпеда (Мінск)
29.03.2019[13] ПА Беларусь Аляксандр Нямірка2 Беларусь БАТЭ
06.04.2019[14] Бр Расія Дзяніс Каўлінаў2 Расія Хімкі

1 З арэнды
2 У арэнду

Пакінулі клуб[правіць | правіць зыходнік]

Дата Пазіцыя Ігрок Новы клуб
13.12.2018[15] Аб Беларусь Алег Чмырыкаў1 Беларусь Слуцк
Аб Беларусь Ратмір Кянжэеў свабодны агент
03.01.2019[16] Аб Гана Гідэон Баа Фінляндыя Хонка
03.01.2019[16] Аб Кот-д’Івуар Аксель Конан Эстонія Ярвэ
03.01.2019[16] ПА Расія Максім Андрэеў Расія Том
03.01.2019[16] ПА Украіна Аляксандр Бацішчаў Беларусь Тарпеда (Мінск)
03.01.2019[16] ПА Украіна Сяргей Шапавал Ганконг Лі Ман
03.01.2019[16] Нап Кот-д’Івуар Ласіна Дао Арменія Пюнік
03.01.2019[16] Нап Кот-д’Івуар Вільфрыд Еза Арменія Арцах
03.01.2019[16] Нап Беларусь Аляксандр Янчанка Беларусь Нафтан
09.01.2019[17] ПА Беларусь Максім Васпукоў Беларусь Лакаматыў
12.01.2019[18] Нап Беларусь Раман Волкаў Беларусь Гарадзея
14.01.2019[19] ПА Беларусь Андрэй Штыгель Беларусь Нафтан
28.02.2019[20] Бр Беларусь Кірыл Котаў2 Беларусь Спадарожнік
28.02.2019[20] Нап Беларусь Юрый Музычэнка2 Беларусь Спадарожнік
04.03.2019[21] ПА Беларусь Сяргей Дзічанкоў3 Беларусь Спадарожнік
20.03.2019[22] Аб Беларусь Ягор Траякоў2 Беларусь Спадарожнік
22.03.2019[23] Нап Беларусь Аляксей Цяслюк4 Беларусь Рух

1 Раней — у магілёўскім «Дняпро» ў арэндзе
2 У арэнду
3 Раней — у светлагорскім «Хіміку» ў арэндзе
4 Раней — у «Смалявічах» у арэндзе

Лета 2019[правіць | правіць зыходнік]

Прыйшлі клуб[правіць | правіць зыходнік]

Дата Пазіцыя Ігрок Папярэдні клуб
14.07.2019[24] Аб Расія Андрэй Васільеў Беларусь Тарпеда (Мінск)
14.07.2019[25] ПА Беларусь Сяргей Глябко Беларусь Тарпеда (Мінск)
19.07.2019[26] ПА Расія Дзмітрый Маляка свабодны агент
19.07.2019[27] ПА Расія Эдуард Суханаў Расія Армавір
14.08.2019[28] Аб Расія Андрэй Іваноў Расія Шыннік
22.08.2019[29] Нап Беларусь Павел Кляньё Беларусь Тарпеда (Мінск)

Пакінулі клуб[правіць | правіць зыходнік]

Дата Пазіцыя Ігрок Новы клуб
04.07.2019[30] Аб Расія Гурам Тэтрашвілі Расія Тамбоў
12.07.2019[31] Бр Беларусь Дзмітрый Дудар Беларусь Нёман
12.07.2019[31] Аб Канада Мілаван Капар Узбекістан Бухара
20.07.2019[32] ПА Беларусь Аляксандр Нямірка1 Беларусь БАТЭ
20.07.2019[32] ПА Беларусь Дзмітрый Халімончыкаў Беларусь Хімік
26.07.2019[33] Аб Беларусь Ігар Ражкоў Беларусь Славія-Мазыр
07.08.2019[34] Аб Беларусь Ягор Траякоў2 Беларусь Смаргонь
07.08.2019[35] Нап Расія Бені Юнаеў
08.08.2019[36] Нап Беларусь Пётр Згурскі3 Беларусь Спадарожнік

1 З арэнды
2 У арэнду, раней — у рэчыцкім «Спадарожніку» ў арэндзе
3 У арэнду

Трэнеры[правіць | правіць зыходнік]

Усе трэнеры гомельскіх каманд у чэмпіянатах СССР і Рэспублікі Беларусь:

  • Павел Баранаў (1959)
  • Глеб Рабікаў (19601961)
  • Вадзім Радзішэўскі (1962 — ліпень 1963)
  • Сяргей Каршуноў (1963, з ліпеня)
  • Васіль Ярмілаў (19641965)
  • Аляксандр Загрэцкі (1966)
  • Уладзімір Ерамееў (19671968)
  • Віктар Караткевіч (19691970)
  • Леанард Адамаў (19711972)
  • Леанід Ерахавец (1973, па ліпень)
  • Яўген Глямбоцкі (ліпень 19731974)
  • Віктар Караткевіч (1975 — ліпень 1977)
  • Аляксандр Чырымысін (ліпень 19771980)
  • Казімір Шыманскі (19811983)
  • Мікалай Кісялёў (1984)

Клубныя рэкорды[правіць | правіць зыходнік]

  • Найбольшая колькасць матчаў у чэмпіянатах Беларусі (Вышэйшая і Першая лігі) — Віктар Барэль (212).
  • Найбольшая колькасць матчаў у чэмпіянатах Вышэйшай лігі (Д1) — Генадзь Блізнюк (210).
  • Найлепшы бамбардзір у чэмпіянатах Беларусі (Вышэйшая і Першая лігі) — Віктар Барэль (72).
  • Найлепшы бамбардзір у чэмпіянатах Вышэйшай лігі (Д1) — Генадзь Блізнюк (66).
  • Найлепшы бамбардзір за адзін сезон Першай лігі (Д2) — Дзмітрый Платонаў (25, 2010 год).
  • Найлепшы бамбардзір за адзін сезон Вышэйшай лігі (Д1) — Раман Васілюк (24, 2007 год).
  • Самы карысны ў чэмпіянатах Беларусі (Вышэйшая і Першая лігі) па сістэме "гол+пас" — Андрэй Юсіпец (97, 66+31).
  • Самы карысны ў чэмпіянатах Вышэйшай лігі (Д1) па сістэме "гол+пас" — Генадзь Блізнюк (95, 66+29).
  • Самы карысны ў адным чэмпіянаце Беларусі Першай лігі (Д2) па сістэме "гол+пас" — Андрэй Юсіпец (32, 18+14, 1997 год).
  • Самы карысны ў адным чэмпіянаце Вышэйшай лігі (Д1) па сістэме "гол+пас" — Раман Васілюк (36, 24+12, 2007 год).

Рэкорды чэмпіянатаў Беларусі[правіць | правіць зыходнік]

  • Усталяваныя «Гомелем» у сезоне 2003 года:
    • 12 прапушчаных мячоў за сезон (рэкорд краіны для двухкругавых чэмпіянатаў).
    • 21 гульня ў адным сезоне на "нуль".
    • 11 гульняў запар з пачатку чэмпіянату на "нуль" (рэкорд краіны для двухкругавых чэмпіянатаў).
  • 25 перамог запар у чэмпіянатах першай лігі (1997, 2010).
  • 27 перамог (90%) у чэмпіянатах першай лігі (2010).

Статыстыка выступленняў[правіць | правіць зыходнік]

Чэмпіянат і Кубак Беларусі[правіць | правіць зыходнік]

Сезон Ліга М Г В Н П Галы Ачкі Кубак Заўвагі
1992 Першая (Д1) 16 15 1 3 11 5–32 5 1/8 фіналу
1992/1993 Першая (Д1) 10 32 9 8 15 23–40 26 1/8 фіналу
1993/1994 Першая (Д1) 15 30 7 5 18 36–47 19 1/8 фіналу
1994/1995 Першая (Д1) 15 30 6 6 18 26–59 18 1/16 фіналу Descento.svg Вылет у Другую лігу
1995 Другая (Д2) 9 14 5 2 7 19–17 12 Чвэрцьфінал
1996 Другая (Д2) 4 24 11 9 4 42–19 42 1/16 фіналу
1997 Другая (Д2) 1 30 27 1 2 83–9 82 1/16 фіналу Flecha verde.png Выхад у Першую лігу
1998 Вышэйшая (Д1) 5 28 12 9 7 36–30 45 Чвэрцьфінал Змена назваў ліг
1999 Вышэйшая (Д1) 3 30 19 6 5 57–28 63 Паўфінал
2000 Вышэйшая (Д1) 6 30 17 2 11 50–41 53 Чвэрцьфінал
2001 Вышэйшая (Д1) 6 26 13 5 8 36–24 44 Пераможца
2002 Вышэйшая (Д1) 6 26 13 4 9 46–33 43 Паўфінал
2003 Вышэйшая (Д1) 1 30 23 5 2 56–12 74 Фіналіст
2004 Вышэйшая (Д1) 5 30 13 7 10 42–41 46 Чвэрцьфінал
2005 Вышэйшая (Д1) 7 26 12 3 11 34–32 39 Паўфінал
2006 Вышэйшая (Д1) 5 26 12 6 8 33–32 42 1/8 фіналу
2007 Вышэйшая (Д1) 2 26 12 8 6 49–28 44 Чвэрцьфінал
2008 Вышэйшая (Д1) 11 30 9 6 15 35–47 33 Чвэрцьфінал
2009 Вышэйшая (Д1) 12 26 8 5 13 31–48 29 1/8 фіналу Descento.svg Вылет у Першую лігу
2010 Першая (Д2) 1 30 27 1 2 80–16 82 Пераможца Flecha verde.png Выхад у Вышэйшую лігу
2011 Вышэйшая (Д1) 3 33 13 15 5 36–24 54 Паўфінал
2012 Вышэйшая (Д1) 4 30 14 8 8 39–24 50 Чвэрцьфінал
2013 Вышэйшая (Д1) 6 32 11 7 14 34–40 40 Чвэрцьфінал
2014 Вышэйшая (Д1) 6 32 10 8 14 29–41 38 1/8 фіналу
2015 Вышэйшая (Д1) 14 26 5 3 18 22–41 18 1/8 фіналу Descento.svg Вылет у Першую лігу
2016 Першая (Д2) 1 26 19 6 1 48–11 63 1/16 фіналу Flecha verde.png Выхад у Вышэйшую лігу
2017 Вышэйшая (Д1) 10 30 9 8 13 24–25 35 1/8 фіналу
2018 Вышэйшая (Д1) 12 30 7 7 16 16–36 28 1/8 фіналу
2019 Вышэйшая (Д1) 1/8 фіналу

Міжнародныя кубкі[правіць | правіць зыходнік]

Кубак І В Н П М
Ліга чэмпіёнаў 2 1 0 1 1—2
Ліга Еўропы 16 5 1 10 21—25
Кубак Інтэртота 4 1 1 2 3—7
Усяго 22 7 2 13 25—34
Сезон Спаборніцтва Раўнд Клуб Хатні У гасцях Вынік
1999 Кубак Інтэртота 1 раўнд Чэхія Градзец-Кралавэ
1:0
0:1
1:1(3:1 п.п.)
2 раўнд Швецыя Хамарбю (Стакгольм)
2:2
0:4
2:6
2000/01 Кубак УЕФА Квал. раўнд Швецыя АІК (Стакгольм)
0:2
0:1
0:3
2002/03 Кубак УЕФА Квал. раўнд Фінляндыя ХІК (Хельсінкі)
1:0
4:0
5:0
1 раўнд Германія Шальке 04
1:4
0:4
1:8
2004/05 Ліга чэмпіёнаў УЕФА 1 кв. раўнд Албанія Тырана
0:2
1:0
1:2
2008/09 Кубак УЕФА 1 кв. раўнд Польшча Легія (Варшава)
0:0
1:4
1:4
2011/12 Ліга Еўропы 3 кв. раўнд Турцыя Бурсаспор
1:3
1:2
2:5
2012/13 Ліга Еўропы 1 кв. раўнд Фарэрскія астравы Вікінгур
4:0
6:0
10:0
2 кв. раўнд Паўночная Македонія Рэнова
0:1
2:0
2:1
3 кв. раўнд Англія Ліверпул
0:1
0:3
0:4

Неафіцыйныя турніры[правіць | правіць зыходнік]

Сезон Спаборніцтва Раўнд Клуб Вынік
2004 Кубак чэмпіёнаў Садружнасці Група А Расія ЦСКА (Масква)
2:2
Група А Таджыкістан Рэгаз-ТадАЗ
2:1
Група А Узбекістан Пахтакор
2:2
1/4 фіналу Грузія Дынама (Тбілісі)
1:4

Вядомыя ігракі[правіць | правіць зыходнік]

Наступныя ігракі «Гомеля» выклікаліся ў нацыянальныя зборныя сваіх краін. Тлустым пазначаны ігракі, якія выклікаліся ў зборную падчас выступаў за «Гомель».

Спасылкі[правіць | правіць зыходнік]

Зноскі

  1. Команда - Основной состав - Игроки
  2. 2,0 2,1 2,2 Статистика выступления игроков в аренде
  3. Луцевич подписал контракт с "Гомелем"
  4. Квашук стал игроком "Гомеля". Это четвертый белорусский клуб в карьере футболиста
  5. "Гомель" объявил о подписании контракта с Нивалдо
  6. Украинский полузащитник Евгений Смирнов подписал контракт с «Гомелем»
  7. "Гомель" подписал российского защитника Гультяева
  8. "Гомель" подписал россиянина Юнаева
  9. Тетрашвили стал игроком "Гомеля"
  10. "Гомель" подписал российского нападающего
  11. Евгений Милевский вернулся в "Гомель". Это третий клуб, с которым футболист заключал контракт в межсезонье
  12. Сокол пополнил ряды "Гомеля"
  13. "Гомель" арендовал полузащитника у БАТЭ
  14. "Гомель" подписал российского голкипера
  15. Чмыриков стал игроком "Слуцка"
  16. 16,0 16,1 16,2 16,3 16,4 16,5 16,6 16,7 Батищев, Дао и еше шесть игроков покинули "Гомель"
  17. Яхно и Воспуков перешли в гомельский «Локомотив»
  18. Роман Волков и Максим Высоцкий стали игроками "Городеи"
  19. Штыгель покинул "Гомель"
  20. 20,0 20,1 "Гомель" отдал двух игроков в аренду "Спутнику"
  21. Манаенков и Диченков стали игроками «Спутника»
  22. Защитник Егор Трояков отдан в аренду речицкому «Спутнику»
  23. Теслюк перешел в "Рух"
  24. Российский защитник Андрей Васильев сменил столичное "Торпедо" на "Гомель"
  25. Хавбек Глебко стал игроком "Гомеля"
  26. Российский полузащитник Маляка стал игроком "Гомеля"
  27. Российский хавбек Суханов стал игроком "Гомеля"
  28. Российский защитник Иванов перешел в "Гомель"
  29. Кленье подписал контракт с "Гомелем"
  30. Тетрашвили покинул "Гомель"
  31. 31,0 31,1 Капор и Дударь покинули "Гомель"
  32. 32,0 32,1 Немирко вернулся в БАТЭ из аренды в "Гомеле", Халимончиков покинул команду
  33. Игорь Рожков покинул "Гомель"
  34. Трояков и Кисель подписали контракты со "Сморгонью"
  35. Юнаев покинул "Гомель"
  36. "Гомель" отдал в аренду в "Спутник" нападающего